Siłaczka - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Kiedy doktor Obarecki czeka na lek, w sąsiedniej sali lekcyjnej oddaje się rozmyślaniom – o czasach studiów, o młodości, o odłożonych na bok planach związanych z małżeństwem. Zarówno Stasia jak i doktor żyli w biedzie. Dziewczyna, wówczas siedemnastoletnia panna z bujnym warkoczem, pragnęła – tak jak Paweł, studiować medycynę. Jednak po ukończeniu gimnazjum, w związku z brakiem pieniędzy, rozpoczęła pracę nauczycielki. Paweł poznał Stasię w domu znajomego młodego małżeństwa, zaprzyjaźnionych społeczników – ludzi wprawdzie biednych, ale w pełni znających i rozumiejących problemy innych. Dziewczyna nie zgodziła się wyjść za doktora, własne szczęście poświęcając dla innych.

Po sześciogodzinnym oczekiwaniu na parobka zaniepokojony doktor sam wyrusza po chininę. W południe, kiedy wraca, kobieta już nie żyje. Paweł strasznie rozpacza, ale to już niczego nie zmieni. Obarecki poleca stolarzowi zrobić skromną trumnę z czterech nieheblowanych desek.

Jeszcze przed śmiercią Stasia napisała list do swojej koleżanki, Heleny. Doktor odnajduje go i dowiaduje się, że nauczycielka jest autorką podręcznika Fizyka dla ludu. Prosiła znajomą o przygotowanie wersji książki do druku, sama była już zbyt słaba.

Parobek wysłany po lekarstwo dla Stasi nie mógł dotrzeć do Obrzydłówka, ponieważ koń nie miał sił na dotarcie do Obrzydłówka. Chłopiec wrócił do wsi pieszo, ostatkiem sił. Przybył również zwrócić książki, które pożyczyła mu nauczycielka. Widzimy w tym miejscu, jak solidna była Stanisława, jak bardzo poświęcała się dla ubogiej młodzieży.

Po śmierci kobiety doktor bardzo rozpaczał. Żegnając się ze zmarłą, szeptał na jej uczczenie najpiękniejsze wyrazy, po czym, rozpaczając, odjechał saniami. Po tym wydarzeniu Obarecki na jakiś czas zmienił tryb życia, swoje przyzwyczajenia. Nie grywał już w winta, zaczął natomiast czytać Dantego. Odesłał także swoją gospodynię. Potem jednak czytamy:
Obecnie ma się znakomicie: utył, pieniędzy worek uczciwy nazbijał
Cieszył się z faktu, że lokalna elita, dzięki jego zaleceniom zaczęła palić papierosy w bezpieczniejszych dla zdrowia, niesklejanych gilzach. Opowiadanie kończy się kpiącym komentarzem autora: Nareszcie!...

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Rola opisów przyrody w Siłacce
2  Charakterystyka bohaterów Siłaczki
3  Życiorys Stefana ŻeromskiegoKomentarze
artykuł / utwór: Siłaczka - streszczenie


 • Streszczenie jest bardzo dobre. Jest pomocne nawet po przeczytaniu całej książki. Pozwala uporządkować sobie wszystkie najważniejsze momenty. Przyznam szczerze, że po przeczytaniu noweli wiedziałam bardzo mało. Wielkie dzięki. ;).
  Zuzanna (domanska.zuzia {at} gazeta.pl)

 • Jest to najlepsze streszczenie jakie znalazłem z internecie. Bardzo mi pomogło i uporządkowało wszystkie fakty, bo często jak się czyta książkę to niektóre rzeczy gubi się po drodze albo umieszcza nie tam gdzie trzeba, ma to miejsce szczególnie w krótkich utworach jakimi są nowele. Dziękuję.
  Filip (figawr {at} o2.pl)

 • To streszczenie jest ok, ponieważ jak przeczytałam poprzednie na innej stronce....to sie trochę pogubiłam i nie wiedziałam za bardzo co chodzi... a teraz juz wszystko kapuje:)
  Sandra (sandrastepnik {at} op.pl)

 • taaak...siłaczka osobiście nie czytałam ale to streszczenie mam nadzieje nie jest takie ogólne ;P cóż przynajmniej znam całą historie...siłaczka i tak jest krótką ksiązką no ale cóż...świetne streszczenie...
  Agusia^_^ (agnieszka62 {at} amorki.pl)

 • osobiscie przeczytałam wszystkie lektury, jednak do testu gimnazjalnego, który zmierza nieuchtonnie trzeba sobie poprzypominac troche ;> na tej stronie są najlepsze streszczeniaa w neecie ;DD!
  Maryska ;D ()

 • Uwazam ze to naprawde ciekawa nowela,poniewaz pokazuje nam jak mozna poswiecic swoje zycie dla innych przykladem jest Stasia. Bardzoo madra, szlachetna, takich ludzi powinno sie podziwaic!!! Polecam wszystkim przeczytanie tej Ksiazki mimo ze streszczenie jest dobrze napisane.
  Anetttaa ()

 • ta książka jest poruszająca, ale i nie tylko . Stanisława była dzielna i nie zaważała na nic , nie myślała o sobie tylko o innych. Teraz mało jest takich ludzi więc powinniśmy coś z tego wywnioskować mianowicie powinniśmy zmienić swoje postępowanie na lepsze.
  Natalia (nadi1995 {at} wp.pl)

 • Hmm.. W streszczeniu jest duzo pomocnych informacji takich jak jaka sume pieniezna dostal Parobek(30rubli) Ze Ksiazka jest Nowela Oraz wiele innych uwazam ze streszczenie jest calkiem niezle :)) Radze przeczytac ksiazke ale to streszczenie daje duzy zarys wiedzy :)
  Krzysztof (Krzysiek510110 {at} wp.pl)

 • Moja opinia to silaczka to krotka nowela moim zdaniem wszyscy uczniowie mogli by ja przeczytac i zostawic tu swoja opinie dO zobaczenie i odpiszcie mi
  paulina (paulinka12345678910 {at} wp.pl)

Tagi: