Siłaczka - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Akcja utworu rozgrywa się w niewielkim miasteczku o specyficznej nazwie – Obrzydłówek. Wydarzenia dzieją się również we wsi, w której pracowała bohaterka noweli – Stanisława Bozowska.

Doktor Paweł Obarecki, główna postać noweli, oddaje się rozmyślaniom, które są komentowane przez narratora. Bohater akurat wrócił do domu, wcześniej grał w karty w winta. W rozrywce tej towarzyszyła mu lokalna elita, mianowicie: ksiądz, aptekarz, naczelnik poczty oraz sędzia. Sześć lat temu doktor osiadł w Obrzydłówku, aby w zgodzie ze swoimi ideałami udzielać pomocy najbardziej potrzebującym. Chce także uczyć ociemniałych ludzi higieny. Miał świadomość tego, że chłopi żyją w wielkiej nędzy. W związku z tym chciał oferować swoje usługi zupełnie za darmo. Już kiedy kupił podręczną apteczkę, podpadł aptekarzowi i felczerowi, którzy sami produkowali „leki” i pobierali za nie opłaty. Staraniom Obareckiego towarzyszył wielki zapał, ale trudne okoliczności szybko go ugasiły. Ponadto w okolicy zaczęto plotkować, że doktor ma kontakty z duchami oraz nie posiada odpowiedniego przygotowania do wykonywania zawodu. Ludzie wybijają mu nawet szyby. Młody lekarz stopniowo traci swój entuzjazm, w końcu ostatecznie kapituluje.

Nowy sposób bohatera na życie polega na kompromisowości i uległości. Stara się nawet choć na pozór zaprzyjaźnić z aptekarzem i felczerem. Zaczyna zarabiać pieniądze, jednak przez cały czas po prostu się nudzi. Rezygnując zupełnie z ambicji zawodowych, a także swoich pieczołowicie pielęgnowanych ideałów, ma coraz mniejszy apetyt kulturalny, czuje wstręt nawet do czytania. Całkowicie pogrąża się w nudzie. Dom prowadzi mu młoda, dwudziestoczteroletnia gospodyni.

Kiedy niespodziewanie spotyka swoją dawną sympatię, Stanisławę Bozowską, nadzwyczaj szybko przypomina sobie czasy studiów oraz dawne ideały, w tym duży entuzjazm do pracy. Poproszony o pomoc, jedzie do oddalonej o trzy mile wsi, bowiem zachorowała tamtejsza nauczycielka. Doktor szybko rozpoznaje w kobiecie swoją Stasię, która jest w bardzo ciężkim stanie, choruje na tyfus. Sołtys wioski pomaga zwerbować parobka, który za kwotę w wysokości trzydziestu rubli zgadza się przywieźć z Obrzydłówka chininę, lekarstwo które może pomóc chorej. Dodatkowym utrudnieniem jest pogoda – wietrzna, śnieżna zamieć. W tym czasie doktor dowiaduje się, że kobieta uczy tu już trzy lata. Jednocześnie zdaje sobie sprawę, że Stasia żyje w wielkiej biedzie. Pozostała bowiem wierna swoim ideałom i udzielała bezpłatnych nauk ubogim mieszkańcom wsi.

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Charakterystyka bohaterów Siłaczki
2  Siłaczka - plan wydarzeń
3  Ofiarna postawa Stanisławy BozowskiejKomentarze
artykuł / utwór: Siłaczka - streszczenie


 • Streszczenie jest bardzo dobre. Jest pomocne nawet po przeczytaniu całej książki. Pozwala uporządkować sobie wszystkie najważniejsze momenty. Przyznam szczerze, że po przeczytaniu noweli wiedziałam bardzo mało. Wielkie dzięki. ;).
  Zuzanna (domanska.zuzia {at} gazeta.pl)

 • Jest to najlepsze streszczenie jakie znalazłem z internecie. Bardzo mi pomogło i uporządkowało wszystkie fakty, bo często jak się czyta książkę to niektóre rzeczy gubi się po drodze albo umieszcza nie tam gdzie trzeba, ma to miejsce szczególnie w krótkich utworach jakimi są nowele. Dziękuję.
  Filip (figawr {at} o2.pl)

 • To streszczenie jest ok, ponieważ jak przeczytałam poprzednie na innej stronce....to sie trochę pogubiłam i nie wiedziałam za bardzo co chodzi... a teraz juz wszystko kapuje:)
  Sandra (sandrastepnik {at} op.pl)

 • taaak...siłaczka osobiście nie czytałam ale to streszczenie mam nadzieje nie jest takie ogólne ;P cóż przynajmniej znam całą historie...siłaczka i tak jest krótką ksiązką no ale cóż...świetne streszczenie...
  Agusia^_^ (agnieszka62 {at} amorki.pl)

 • osobiscie przeczytałam wszystkie lektury, jednak do testu gimnazjalnego, który zmierza nieuchtonnie trzeba sobie poprzypominac troche ;> na tej stronie są najlepsze streszczeniaa w neecie ;DD!
  Maryska ;D ()

 • Uwazam ze to naprawde ciekawa nowela,poniewaz pokazuje nam jak mozna poswiecic swoje zycie dla innych przykladem jest Stasia. Bardzoo madra, szlachetna, takich ludzi powinno sie podziwaic!!! Polecam wszystkim przeczytanie tej Ksiazki mimo ze streszczenie jest dobrze napisane.
  Anetttaa ()

 • ta książka jest poruszająca, ale i nie tylko . Stanisława była dzielna i nie zaważała na nic , nie myślała o sobie tylko o innych. Teraz mało jest takich ludzi więc powinniśmy coś z tego wywnioskować mianowicie powinniśmy zmienić swoje postępowanie na lepsze.
  Natalia (nadi1995 {at} wp.pl)

 • Hmm.. W streszczeniu jest duzo pomocnych informacji takich jak jaka sume pieniezna dostal Parobek(30rubli) Ze Ksiazka jest Nowela Oraz wiele innych uwazam ze streszczenie jest calkiem niezle :)) Radze przeczytac ksiazke ale to streszczenie daje duzy zarys wiedzy :)
  Krzysztof (Krzysiek510110 {at} wp.pl)

 • Moja opinia to silaczka to krotka nowela moim zdaniem wszyscy uczniowie mogli by ja przeczytac i zostawic tu swoja opinie dO zobaczenie i odpiszcie mi
  paulina (paulinka12345678910 {at} wp.pl)

Tagi: