Doktor Paweł Obarecki - uosobienie konformizmu i bierności - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Postać doktora Pawła Obareckiego jest całkowicie odmienna od sylwetki Stasi Bozowskiej, chociaż kiedyś byli wierni tym samym ideałom i poglądom. Doktor pod wpływem środowiska oraz wielu bolesnych dla niego wydarzeń coraz słabiej pragnął pomagać innym. Aby tylko mieć spokój, zaniechał jakże szlachetnej praktyki bezpłatnego leczenia. Stopniowo metody jego podejścia do pacjentów były coraz gorsze, sam zaś popadał w rutynę i najzwyczajniejszą nudę:
Gwizdanie i dysertacje z gospodynią, raz przyzwoitsze (o niesłychanej np. wyższości pieczonego prosięcia nadzianego kaszą tatarczaną, rozumie się: bez majeranku, nad takimże prosięciem nadzianym innymi substancjami), kiedy indziej zaś ohydnie nieprzystojne – stanowiły jedyną rozrywkę.


Była nadzieja, że po spotkaniu ze śmiertelnie chorą Stasią odżyją w nim dawne wzniosłe ideały. Tak się jednak nie stało. Czytamy:
Śmierć panny Stanisławy wywarła wpływ niejaki na usposobienie doktora Pawła. Przez pewien czas czytywał w wolnych chwilach Dantego, w winta nawet nie grywał, gospodynię dwudziestoczteroletnią odprawił. Stopniowo jednak uspokoił się.


Egzystencja tej postaci była właściwie pozbawiona głębszego sensu. Obarecki uległ presji środowiska w Obrzydłówku. Żeromski z ironią potraktował tę słabość swego bohatera. Ale jednocześnie odsłonił żałosny los człowieka osaczonego, słabego, żyjącego świadomością swej beznadziejnej klęski życiowej:
Gorycz zalała mu serce. Co się stało, jakim sposobem aż dotąd zaszedł, dlaczego nie wyrywa się z tego błota, czemu jest leniuchem, marzycielem, refleksjonistą, psowaczem własnych myśli, karykaturą wstrętną samego siebie?... I zaczęło się, podczas wpatrywania się w okno, nadzwyczajnie szczegółowe, pilne, badawcze bezlitośnie i subtelne oglądanie własnej bezsilności.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Siłaczka - streszczenie
2  Bibliografia
3  Rola opisów przyrody w SiłacceKomentarze: Doktor Paweł Obarecki - uosobienie konformizmu i bierności

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2010-03-25 17:52:24

jest to w Google był on miły uroczy biedny i nabierał ludzi na kasę. brał łapówki itp ale był też dobym człowiekiem zanim stał się pijakiem pomagał ludziom w obżydówce za darmo ich leczył. jak co piście do mnie na GG 5599651


2008-05-06 17:47:07

Bardzo dobre. Przydało się i to bardzo. Do matury jeszcze daleko więc musiałem pozastępować te "mądre wyrazy" trochę innymi ale tak to świetnie ;] Dziękuję za pomoc zawartą w tej stronie ;)
Streszczenia książek
Tagi: